- Wychowanie
- 12 kwietnia 2021
- 1
Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy?
Zaręczyny i obrączki ślubne są związane tradycją i sakramentami. Różne kultury mają własne zasady ich noszenia, o których opowiemy w poniższym tekście.
Pierścionek zaręczynowy: historia i zwyczaje w Polsce
Istnieją trzy główne tezy tego, dlaczego wręczamy sobie pierścionki na zaręczyny. Pierwsza wersja: dając biżuterię, pan młody pokazywał swoje bogactwo i zdolność do utrzymania swojej przyszłej żony i rodziny. A rodzice panny młodej mogli być przekonani o wypłacalności pana młodego. Wersja druga: pierścionek jest symbolem nieskończoności, demonstrując nieskończoną miłość męża i żony. I trzecia wersja: pierścień męża i pierścień żony to ogniwa tego samego łańcucha, łączącego go na zawsze.
Okrągły kształt pierścionka, solidny i nierozerwalny, oznacza znaczenie więzów małżeńskich. Krąg jest zawsze czymś pełnym. Okrąg z definicji nie ma początku ani końca. Tak jest w rodzinie. Z tego powodu nasi przodkowie uznali, że okrąg jest idealnym oznaczeniem symbolicznym. Ponadto krąg zawsze był obdarzony właściwościami mistycznymi. Z pomocą zamkniętej okrągłej linii szamani chronili się przed złymi duchami podczas medytacji. To też obraz mitycznego smoka Ouroborosa, przyczepionego do własnego ogona i symbolizującego wieczność i niezwyciężoność. Inna teoria magicznego kręgu obrączki mówi, że dwie dusze są tu jak dwie połówki obrączki.
Wiele wieków temu życie ludzkie było znacznie krótsze niż obecnie, a ludzie szukali różnych sposobów, aby uchronić siebie i swoje rodziny przed nieszczęściami. Wielu wierzyło, że dusza człowieka może po prostu wypłynąć z człowieka, jak woda, a wtedy osoba umrze. Aby temu zapobiec, ludzie wiązali nogi i ramiona lnianymi koronkami i plecionymi ziołami. Kiedy dziewczyna wyszła za mąż, jej mąż, aby chronić wybrankę, owijał jej nogi i dłonie obrączkami. Oczywiście te obrączki ślubne nie były zbyt podobne do współczesnych; raczej słuszne było nazywanie ich bransoletkami. Z biegiem lat te obrączki zmieniły się i ostatecznie nabrały wyglądu, do którego jesteśmy przyzwyczajeni.
Wykopaliska archeologiczne wykazały, że pierścionki zaręczynowe były znane już wczesnym Słowianom. Początkowo była to raczej „przywieszka”, którą mężczyźni zawieszali na swoich wybrankach, aby oznaczyć przynależność kobiety do konkretnego mężczyzny i ostrzec innych mężczyzn przed wszelkimi oznakami zwracania na nią uwagi. Na takich obrączkach były wyryte określenia przyszłego męża kobiety. Pierścionek niekiedy zakładano na dłoń kobiety i spłaszczono w imadle tak, aby kobieta nie mogła samodzielnie zdjąć go z palca. Z biegiem lat zmieniło się życie, obyczaje - zmienił się też stosunek do pierścionków. Dziś pierścionki zaręczynowe postrzegamy nie jako coś magicznego czy rytualnego, ale jako wartościową biżuterię o określonej symbolice. Obecnie to metale szlachetne są używane są głównie jako materiał na pierścionki zaręczynowe.
Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy przed i po ślubie?
Zatem na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy? I czy zasada ta jest uniwersalna? Pierścionek zaręczynowy nosi się na serdecznym palcu prawej ręki, ale tylko przed ślubem. Już w urzędzie stanu cywilnego czy kościele pan młody zakłada obrączkę zamiast pierścionka zaręczynowego. Tylko panny młode zwykle noszą pierścionki zaręczynowe przed ślubem. Istnieją również różnice wizualne. Na przykład pierścionek zaręczynowy z reguły ma wkładkę wykonaną z kamienia szlachetnego lub półszlachetnego, zaś obrączki ślubne najczęściej nie są ozdobione kamieniami. Chociaż ta tradycja stopniowo zanika i dziś w sprzedaży są obrączki ślubne inkrustowane kamieniami.
Starożytni wierzyli w tak zwaną „Żyłę Miłości”, która znajduje się w palcu serdecznym lewej ręki i otwiera drogę prosto do serca. Tak powstał zwyczaj noszenia pierścionków na serdecznym palcu lewej ręki. Przed ślubem biżuteria jest noszona na palcu serdecznym. W dniu ceremonii można go zdjąć lub założyć z drugiej strony na środkowy, lub serdeczny palec. Ostatnio modne stało się noszenie pierścionka zaręczynowego i obrączki na jednym palcu. Ważne jest tutaj, aby biżuteria była ze sobą w harmonii. I to nie kolor metalu odgrywa dużą rolę, ale kształt. Wiele sklepów oferuje pierścionki zaręczynowe i obrączki ślubne w zestawie. Czasami pierścionek zaręczynowy po ślubie jest noszony na łańcuszku. Pamiętaj jednak, że waga łańcuszka w tym przypadku powinna być prawie dwa razy większa niż pierścionków - w przeciwnym razie ogniwa biżuterii będą się stopniowo strzępić, a wtedy łańcuszek może się nawet złamać. Dowiedz się więcej na siudek.com.pl
Pamiętaj też, aby zdjąć biżuterię, aby nie narażać biżuterii na działanie chemikaliów lub kosmetyków. To samo dotyczy siłowni, prysznica, plaży i pływania w basenie.
Najnowsze Artykuły
- Wychowanie
- 2 września 2024
- 0
Czy podręcznik do religii jest obowiązkowy?
- Kościół
- 19 października 2023
- 0
Znicze na cmentarz: Tradycja, symbolika i wybór
- Kościół
- 6 października 2022
- 0
Praca w charakterze opiekuna osób starszych
Kategorie
- Wychowanie 13
- Kościół 10
- Wiara 16
- Biblia 6
- Dusza 6
Fajny artykuł. Znalazlem jeszcze jeden jak szukacie info przed zareczynami. Omawia różnice w tradycjach noszenia pierścionków zaręczynowych na różnych rękach w różnych krajach.