- Wychowanie
- 15 października 2020
- 0
Przeciwstawianie się pragnieniu prostego przestrzegania zasad
Jako policjant uznaję fakt, że świat jest niebezpiecznym miejscem. Dookoła nas jest mnóstwo ludzi i sytuacji gotowych nas zranić lub wykorzystać. Założę się, że w swoim codziennym życiu podejmujecie kroki, by chronić się przed niebezpieczeństwem. Może to być tak proste, jak zapięcie pasów bezpieczeństwa lub umycie rąk. Dobre i złe doświadczenia, przez które przechodzimy, wpływają na sposób, w jaki działamy. Wszyscy rozwijamy "taktykę obrony" lub sposoby życia, które pomagają nam być ostrożnym. Nawet bez formalnych instrukcji, wszyscy uczymy się działać w sposób, który ma na celu ochronę przed niebezpieczeństwami świata.
Każdy zgłaszający się na policję ma podstawowe pojęcie o niebezpieczeństwie i wyobrażenie o tym, co powinien zrobić, aby się chronić. Przez całe życie nauczył się podstawowych "taktyk obrony" i strategii opartych na własnych doświadczeniach. Jednak zanim ktokolwiek zostanie dopuszczony do pracy w terenie, wszyscy rekrutowani policjanci są wysyłani na podstawowe szkolenie w akademii policyjnej lub szeryfowskiej. W akademii wszyscy rekruci uczą się wszystkich podstaw tej pracy. Obejmuje to nauczanie w klasie i odgrywanie ról na wszystkie rodzaje tematów, w tym taktyki, polityki i procedur. Sekcje dotyczące taktyki obejmują formalne nauczanie o zagrożeniach, na jakie napotykają oficerowie oraz o technikach i strategiach, jakie powinni stosować oficerowie podczas pracy w terenie. Nawet na podstawowym poziomie akademii, rekruci uczą się konkretnych i szczegółowych taktyk, począwszy od tego jak należy przeszukać podejrzanego, jak należy zatrzymać poszukiwany samochód w celu popełnienia przestępstwa z użyciem przemocy, jak należy przeszukać budynek, odpowiednie użycie broni, itp. Rekruci są nauczani konkretnych pomysłów na taktykę w akademii, tak aby nie musieli się martwić, że będą lekkomyślni, gdy zaczną pracę w terenie.
Akademia uczy nowych rekrutów "przestrzegania zasad", nie tylko w zakresie przestrzegania prawa, ale również przestrzegania zasad taktycznych i proceduralnych. Nie jest nielegalne, aby oficer nie przestrzegał zasad taktycznych, ale same zasady taktyczne mają na celu pomóc oficerowi w bezpiecznym wykonywaniu jego pracy. W idealnej sytuacji taktyka ma pomóc funkcjonariuszom wykonywać lepszą, bezpieczniejszą pracę.
Jako oficer szkoleniowy w terenie, uznaję potrzebę bycia "elastycznym", jeśli chodzi o taktykę defensywną. Niektórzy stażyści traktują swój trening taktycznie na tyle poważnie, że postrzegają tę taktykę w kategoriach "czarno-białych", z małą ilością miejsca na alternatywne wybory. W większości przypadków są oni w stanie osiągać akceptowalne wyniki stosując się do zasad taktycznych, których uczyli się w akademii. Kiedy jednak ci sami stażyści spotykają się z sytuacjami, które są "nietypowe", stażyści zmagają się z dostosowaniem i dostosowaniem do sytuacji.
Ostatnio przydzielono mi nowego stażystę, który zmagał się z tymi koncepcjami. W 90 procentach przypadków, gdy sprawy potoczyły się "zgodnie z planem" lub sytuacja była podobna do tej, której doświadczył już stażysta, wykonał on dobrą robotę. Ale kiedy jedna rzecz była niecodzienna lub inna niż scenariusze, których doświadczył stażysta podczas poprzedniego szkolenia, miał trudności z przystosowaniem się do nich. Spędziliśmy razem dużo czasu na rozmowach o nauce elastyczności i zrozumieniu zasad taktyki.
Nie wystarczy, aby stażyści zrozumieli taktyczne i proceduralne "zasady" swojej pracy, muszą również zrozumieć podstawowe pojęcia, które ich napędzają.
Pod pewnymi względami skłonność moich tranieesów do bycia "rządzącymi" przypomina mi wiele z tego, jak w Biblii opisywani są przywódcy religijni w czasach Jezusa. Faryzeusze w Nowym Testamencie ściśle trzymali się prawa Starego Testamentu, ale brakowało im związku z Bogiem lub zrozumienia, czego właściwie od nich chciał. Jezus i faryzeusze stale tłukli głowy nad "regułą naśladowania". Faryzeusze trzymali się prawa Starego Testamentu, ale Jezus miał problem z faktem, że brakowało im głębszego celu.
Jezus wielokrotnie nauczał, że prawo Starego Testamentu było odzwierciedleniem czegoś większego. W piątym rozdziale Ewangelii Mateusza Jezus łamie niektóre z tych zagadnień. W Ewangelii Mateusza 5:21-23 Jezus mówi: "Słyszeliście, że dawno temu powiedziano ludziom: "Nie będziesz mordował, a kto morduje, będzie podlegał sądowi". Ale ja wam powiadam, że każdy, kto jest zły na brata lub siostrę, będzie podlegał sądowi", a w wersetach 27-28 Jezus mówi: "Słyszeliście, że powiedziano: "Nie cudzołóżcie". Ale powiadam wam, że każdy, kto patrzy na kobietę pożądliwie, już popełnił z nią cudzołóstwo w swoim sercu". Zewnętrzne "posłuszeństwo" prawu może być bez znaczenia ... Jezus wskazuje, że ktoś może potencjalnie zachować prawo Starego Testamentu i nadal być oddzielony od Boga przez swoje wewnętrzne myśli. Bóg chce, aby jego ludzie byli dobrymi, moralnymi ludźmi, którzy go kochają i siebie nawzajem. Jeśli ludzie postępują zgodnie z zasadami Starego Testamentu, ale nie kochają Boga ani siebie nawzajem, to brakuje im sensu.
Czasami, gdy uczę moich stażystów zasad, na których opierają się "zasady", których nauczano ich w akademii, mam trudności ze zrozumieniem podstawowych pojęć. Akademia uczy ich zasad, których łatwo jest przestrzegać na ślepo, ale muszą umieć rozumować na podstawie podstawowych zasad. Pod pewnymi względami moi stażyści czuliby się bardziej komfortowo z "twardą i szybką" zasadą niż z możliwością jej zrozumienia i rozumowania.
Jezus oczekuje od nas czegoś podobnego. Nie chce bandy ślepych "wyznawców zasad". Zamiast tego szuka dzieci, które są w stanie wejść głębiej, stosować się do zasad - nie ze względu na zasady - ale dlatego, że naprawdę kochają Boga i kochają siebie nawzajem.
W Ewangelii Mateusza 22:37-39 Jezus mówi: "Miłuj Pana, Boga twego, z całego serca i z całej duszy swojej i z całego umysłu". To jest pierwsze i największe przykazanie. A drugie jest podobne do niego: "Miłuj bliźniego swego jak siebie samego". Wszystkie prawa i prorocy trzymają się tych dwóch przykazań."
Najnowsze Artykuły
- Wychowanie
- 2 września 2024
- 0
Czy podręcznik do religii jest obowiązkowy?
- Kościół
- 19 października 2023
- 0
Znicze na cmentarz: Tradycja, symbolika i wybór
- Kościół
- 6 października 2022
- 0
Praca w charakterze opiekuna osób starszych
Kategorie
- Wychowanie 13
- Kościół 10
- Wiara 16
- Biblia 6
- Dusza 6