- Wychowanie
- 15 października 2020
- 0
Wskazówki dotyczące nauczania chrześcijańskiej prawdy dla pokolenia Z
Czy kiedykolwiek zmagałeś się z przekazywaniem prawdy o chrześcijaństwie swoim nastolatkom (lub przed piętnastką)? Nie jesteś sam. Nawet ci z nas, którzy czują się odpowiednio przygotowani do tego, by zrozumieć, czego uczy chrześcijaństwo, czasami walczą o przekazanie naszej wiedzy i pasji do chrześcijaństwa naszym dzieciom. Mój współtwórca, Sean McDowell, i ja rozmawialiśmy z wieloma rodzicami w naszych rolach chrześcijańskich wychowawców, pastorów młodzieżowych, prelegentów i chrześcijańskich apologetów. My również jesteśmy rodzicami i rozumiemy wyzwanie, jakim jest nauczanie i szkolenie młodych chrześcijan, zwłaszcza uczniów "Genu Z" w ich wieku nastoletnim. Za każdym razem, gdy zostaniemy poproszeni o udzielenie informacji w tym zakresie, oferujemy następujące wskazówki, które pomogą ci przekazać młodym ludziom chrześcijańską prawdę w twoim życiu:
Bądźcie wytrwali
Nie bój się wielokrotnie powracać do klasycznych zagadnień biblijnych, tematów i pytań, zwłaszcza jeśli jesteś pastorem młodzieżowym lub chrześcijańskim wychowawcą. Jako policjant i detektyw spędziłem prawie 25 lat na szkoleniu. Bardzo niewiele z tego wysiłku wiązało się z czymś nowym. Były to raczej scenariusze i zestawy umiejętności, które zatrudniałem przez całą moją karierę i wielokrotnie ćwiczyłem, aż do momentu, gdy moje odpowiedzi były po prostu kwestią "pamięci mięśniowej". W podobny sposób nie możemy zakładać, że jedna duchowa dyskusja, wykład czy kazanie wystarczy, by zakorzenić prawdę w umysłach naszych młodych ludzi. Wracajcie wielokrotnie do teologicznych, przepraszających i behawioralnych tematów.
Bądź pokorny
Powszechnie obserwuje się, że ludzie, którzy zaczynają badać i opanowywać dowody na chrześcijaństwo lub istnienie Boga, czasami zmagają się z pokorą. Jako chrześcijańscy apologeci, Sean i ja zmagamy się z tym i świadomie staramy się pamiętać, że znajomość tematu nie czyni nas wyższymi. W rzeczywistości, zawsze znajdzie się ktoś, kto wie więcej na dany temat niż my. Upewnij się, że wyrażasz odpowiednią pokorę dla młodych ludzi, których szkolisz. Prawdopodobnie będą oni postrzegać tę pokorę jako oznakę przejrzystości, cechę, którą Gen Zers podziwia.
Bądź niedoceniany
Jednym z ważnych wyrazów naszej pokory jest sposób, w jaki przedstawiamy argumenty za tym, w co wierzymy. Jeśli jest jedna rzecz, której nauczyłem się z moich doświadczeń w procesach karnych, to niebezpieczeństwo zawyżenia sprawy przed ławą przysięgłych. Każda sprawa ma swoje mocne i słabe strony. Bądź szczery z tymi młodymi ludźmi, których szkolisz. Nie wyolbrzymiaj sprawy o chrześcijaństwo lub istnienie Boga, nie wyolbrzymiaj też sprawy opozycji. Jeśli to zrobisz, nastawisz swoich uczniów na jeszcze większe wyzwania dopiero wtedy, gdy odkryją prawdziwy zakres dowodów.
Bądź praktyczny
Ze względu na to, jak głęboko zakorzeniony jest w naszej kulturze sekularyzm, uczniowie często nie nawiązują naturalnych związków ze swoimi przekonaniami i zachowaniem. Dlatego ważne jest, aby regularnie pomagać im widzieć, jak teologia kształtuje naszą praktykę. Jako duszpasterz młodzieży od czasu do czasu odgrywam rolę (lub proszę uczniów o odgrywanie ról) jako ktoś, kto kusi innych do niewłaściwych, niechrześcijańskich zachowań. Co powinniśmy robić, gdy jesteśmy kuszeni? Co powinniśmy powiedzieć? Jak powinniśmy zareagować, jeśli wpadniemy w takie zachowanie? Odgrywanie ról pomaga młodym ludziom przygotować się na pokusy, zanim one wystąpią. Ponadto zawsze, gdy uczymy uczniów jakiegoś teologicznego tematu, zawsze pytamy: "Dlaczego ta prawda ma znaczenie? W jaki sposób odnosi się ona do naszego życia? Innymi słowy, co z tego?" Zadaj to pytanie i pomóż uczniom wyciągnąć praktyczne wnioski dla ich codziennego życia z prawd teologicznych.
Bądź osobisty i kontekstowy
Jeśli od jakiegoś czasu uczysz lub szkolisz młodych ludzi, możesz zadać sobie pytanie: "Czy istnieje jakaś forma istniejącego programu nauczania, która może mi pomóc w realizacji tego zadania? Odpowiedź brzmi "tak," i... "nie". Jako nauczyciele i duszpasterze młodzieżowi, przeszukaliśmy Internet (i rynek) szukając pomysłów na programy nauczania, które pomogą nam w szkoleniu młodych ludzi. Stworzyliśmy nawet program nauczania (patrz załącznik w naszej książce, So the Next Generation Will Know). Ale tego typu kursy są zaprojektowane tak, aby można je było stosować w krótkich, kontrolowanych ustawieniach, które prawdopodobnie wyglądają znacznie inaczej niż w konkretnej sytuacji. Z tego powodu proponujemy, abyś na początek szukał dostępnych programów nauczania, programów nauczania online i zasobów internetowych. Wykorzystaj ten materiał do stworzenia i uzupełnienia własnego materiału. Zostań oddanym uczniem i poświęć trochę czasu na zmodyfikowanie istniejących planów i programu nauczania, aby zaspokoić swoje specyficzne potrzeby.
Bądź wizualny
Gen Zers są niesamowicie wizualne, tak jak ich starsze, tysiącletnie odpowiedniki. Dlatego wiele lat temu zaczęliśmy komunikować się w nowym języku. Nazywam ten język, "wizualny". Zamiast komponować przekaz na papierze i szukać obrazów na poparcie moich słów, od samego początku staram się myśleć wizualnie. Jakie słowo obrazek lub sekwencja wizualna pomogłaby mi wyjaśnić to pojęcie? Jaka metafora wizualna ma moc wypowiadania tysiąca słów na ten temat? Jakiej lekcji obiektowej mogę użyć, aby przedstawić sprawę? Zacznij mówić "wizualnie", ponieważ używasz obrazów, rekwizytów i wideo do przekazania swojego przekazu.
Najnowsze Artykuły
- Wychowanie
- 2 września 2024
- 0
Czy podręcznik do religii jest obowiązkowy?
- Kościół
- 19 października 2023
- 0
Znicze na cmentarz: Tradycja, symbolika i wybór
- Kościół
- 6 października 2022
- 0
Praca w charakterze opiekuna osób starszych
Kategorie
- Wychowanie 13
- Kościół 10
- Wiara 16
- Biblia 6
- Dusza 6